Podarowane.pl
0
Czarodziejska komenda komputerowa

Czarodziejska komenda komputerowa



Czy znasz systemy operacyjne obsługujące komputery w których wydaje się komendy za pomocą wpisywanych znaków? Ja znam. Taki system to na przykład MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) pracujący na IBM`ach.

Co prawda założona 4 kwietnia 1975 firma Microsoft pierwotnie zajmowała się produkcją i późniejsza sprzedażą interpretera języka BASIC, a nie tworzeniem systemów operacyjnych, to z czasem ich twór DOS oraz późniejsze nakładki (zwłaszcza graficzne) przejęły świat komputerów osobistych.

telefon biznesowy
Gdyby dalej komputery były obsługiwane głównie za pomocą wpisywanych komend, kwietniowe prima aprilis nabrało by smaczku. Jest taka komenda którą wraz ze znajomymi w latach 90`tych dokuczaliśmy sobie niezmiernie. Dla jednych kawał i zabawa – dla drugich nie bardzo.
 
Wpisujesz C:\ format c: przyduszony klawisz enter, kilka dłuższych chwil i twardy dysk z danymi stawał się... pusty. By proces przyspieszyć dodaje się w linijce komendy /q . Od słowa quick.
 
Procedurę można było zatrzymać, np. CTRL + Breake, lub wciskając Power Off na obudowie jednostki centralnej przy komputerach stacjonarnych. Kto pamięta te czasy to zapewne ma w zanadrzu swoje magiczne triki funkcjonujące na systemie DOS.
 
Gdy w 1995 Microsoft wypuścił na rynek Windows 95 nastąpił przełom i ogromny wzrost zainteresowania owymi systemami. Ten produkt w pełni graficzny, sterowany częściowo myszką lub dalej przy pomocy kodów klawiatury dawał ogrom możliwości. Obsługa zaczęła być bardziej „dostępna”, przejrzysta oraz szybka. Komputery zaczęto wykorzystywać dosłownie i w przenośni do wszystkiego.
 
Znając jeszcze hasła z DOS`u można było ingerować w działania Win95. Można było sporo namieszać ale też sporo zdziałać na korzyść, ponieważ sam system miał wgrane swoje ścieżki „myślenia”, a tym samym ograniczenia. W razie czego zawsze były pod ręką CTRL+ALT+DEL . W najnowszych systemach Microsoftu nie możemy praktycznie nic pozmieniać od środka. Ale wracając do różnic, możliwości i ograniczeń, aktualnie, by na przykład wyświetlić zawartość danego katalogu wystarczy kliknąć dwukrotnie lewym klawiszem myszki (w standardzie) na ikonę folderu..i już. Wyskakuje okienko z danymi. Wracając do lat 90`tych i wcześniej, należało odpowiednio wpisać komendy. By pokazać zawartość katalogu GADGETY, następnie wyświetlić wszystkie pliki w tym katalogu (o ile tam jakieś się znajdują) posortować według a) rozszerzeń b) nazwy c) rozmiaru d) daty utworzenia, od najstarszej e) daty utworzenia, od najmłodszej :
 
cd c:\gadgety dir
a) dir /oe
b) dir /on
c) dir /os
d) dir /od
e) dir /o:-d
 
Teraz obsługa komputerów jest coraz prostsza i nieco „płytsza” wg mojego gustu. Coś jak obsługa smartfona – nawet dziecko (nie obrażając tych cudownych młodych ludzi) to potrafi.
 
Kiedyś łamigłówka i konkretne, matematyczne wręcz działania.
 
Dziś klik klik klik klik… aż do znudzenia. Chyba, że wykorzystujemy komputery w sposób satysfakcjonujący i zaspokajający nasze potrzeby.

Ja tak się staram – nie patrzę w monitor bez celu.

 


 

Zobacz pozostałe wpisy

Czapka jako skuteczny sposób na wykorzystanie marki
Data publikacji: 19.03.2025 (09:23)

W działaniu marketingowym promocja to klucz do sukcesu. Wśród nich wyróżnia się czapka – produkt, który nie jest tylko praktyczny, ale również sprawdza się podczas budowy rozpoznawalności marki. Dlaczego warto zainwestować w czapki reklamowe? czytaj więcej »

Miłość w Powietrzu: Gadżety, które Umilą Walentynki
Data publikacji: 30.01.2025 (13:08)

Walentynki to idealna okazja, aby zaprezentować swoją markę w ciepłym, serdecznym świetle. Gadżety reklamowe z logo firmy, które jednocześnie umilają i uatrakcyjniają to romantyczne święto, mogą być nie tylko miłym gestem, ale również skutecznym narzędziem marketingowym. Oto kilka pomysłów na gadżet… czytaj więcej »